Lambs Liver (1KG)
Free UK delivery on all orders over £100 (details)
- Regular price
- £6.99
- Regular price
-
- Sale price
- £6.99
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Earn 35 reward points with this purchase, worth £0.07
Order within:
for delivery on:
Product Description
Product Description
Fresh British lamb’s liver, expertly sliced by our butchers.
Naturally rich in flavour and ideal for classic dishes such as liver and onions.
Supplied fresh and ready to cook.
Cooking & Recipes
Cooking & Recipes
How to Cook Lambs Liver
Place the liver in a frying pan with 2 tablespoons of oil and shallow fry on a moderate heat for 7-8 minutes turning occasionally. Make sure food is piping hot throughout and that no pink colour remains before serving.
Storage
Storage
Store at 4°C. Once opened keep refrigerated and use within 24 hours. This product is delivered fresh so is suitable for home freezing. Freeze in your desired portions on day of delivery and defrost thoroughly in a refrigerator before use. Once defrosted do not refreeze.
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients
Lamb (100%)
Country of Origin
GB
Nutrition
| Typical Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Energy KJ | 1083kJ |
| Energy kcal | 259kcal |
| Fat | 15.3g |
| Saturates | 3.5g |
| Carbohydrate | 0.5g |
| Sugars | 0.5g |
| Fibre | 0.5g |
| Protein | 29.9g |
| Salt | 0.18g |
Share

Customers also brought
Beef Liver (1KG)
- Regular price
- £4.99
- Regular price
-
- Sale price
- £4.99
- Unit price
- per


Eco Friendly Deliveries
All our products are prepared fresh by experienced butchers, and are individually packed and sealed to ensure maximum freshness. Your order is then hand picked and packed into eco-friendly, insulated packaging with wool liners and specialist gel ice packs, to ensure the optimum temperature during transit. A seamless trip from us to your kitchen.