Chicken Sausage (440g)
Free UK delivery on all orders over £100 (details)
- Regular price
- £5.59
- Regular price
-
- Sale price
- £5.59
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Earn 28 reward points with this purchase, worth £0.06
Order within:
for delivery on:
Product Description
Product Description
Handmade Chicken Sausages.
A pack of 8 sausages prepared in-house from seasoned chicken breast. Leaner than traditional pork sausages while still delivering great flavour.
Ideal for breakfasts, casseroles or classic sausage and mash.
Approx. 440g per pack.
Handmade by our butchers, so weights may vary slightly.
Also available in larger bulk packs.
Cooking & Recipes
Cooking & Recipes
How to Cook Chicken Sausage
Grill, or fry for 6-8 minutes. Turning occasionally. Ensure that the centre of the deepest part of the meat is piping hot, and the juices run clear. If the juices are pink continue cooking until they run clear.
Storage
Storage
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients
Chicken (74%), Water, Rusk (Wheat Flour, Salt), Salt, Dextrose (Sulphur Dioxide), (Wheat Flour, Stabiliser (E451(i)), Flavour Enhancer (E621), Preservative (E221), Flavourings, Spice, Sunflower Oil, Maltodextrin, Colour (E120), Antioxidants (E304(i), E307), Spice Extract, Acid (E330).
Country of Origin
Made in the GB. using chicken breast from GB, NL or PL.
Nutrition
| Typical Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Energy KJ | 339kJ |
| Energy kcal | 80kcal |
| Fat | 1.4g |
| Saturates | 0.9g |
| Carbohydrate | 1g |
| Sugars | 0g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 15.6g |
| Salt | 1.1g |
Share

Customers also brought


Eco Friendly Deliveries
All our products are prepared fresh by experienced butchers, and are individually packed and sealed to ensure maximum freshness. Your order is then hand picked and packed into eco-friendly, insulated packaging with wool liners and specialist gel ice packs, to ensure the optimum temperature during transit. A seamless trip from us to your kitchen.