Stir fry Beef Strips
Free UK delivery on all orders over £100 (details)
- Regular price
- £15.99
- Regular price
-
- Sale price
- £15.99
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Earn 80 reward points with this purchase, worth £0.16
Order within:
for delivery on:
Product Description
Product Description
Beef stir-fry strips, expertly prepared by our butchers from quality British or Irish rump steak.
Carefully cut for quick, even cooking, these strips stay tender and full of flavour, making them ideal for high-heat stir-frying, wraps, and fast midweek meals.
A convenient option when you want great beef with minimal prep and maximum flavour.
Cooking & Recipes
Cooking & Recipes
How to Cook Stir fry Beef Strips
Heat a little oil in a large wok or frying pan over medium-high heat. Add the beef strips and stir for 3 to 4 minutes, until the beef is lightly browned. Add your choice of vegetables, spring onion and garlic and stir fry for 2 minutes. Season with soy sauce and sesame seeds and stir fry until the vegetables are tender, about another 2 minutes.What to do with Stir fry Beef Strips
Try our very own Thai Beef Noodle Salad Recipe from Shirley's Recipe Corner.
Storage
Storage
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients
Beef (100%).
Country of Origin
U.K. or I.E. Details on pack.
Nutrition
| Typical Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Energy KJ | 538kJ |
| Energy kcal | 128kcal |
| Fat | 4.7g |
| Saturates | 2g |
| Carbohydrate | 0g |
| Sugars | 0g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 21.4g |
| Salt | 0.2g |
Share


Eco Friendly Deliveries
All our products are prepared fresh by experienced butchers, and are individually packed and sealed to ensure maximum freshness. Your order is then hand picked and packed into eco-friendly, insulated packaging with wool liners and specialist gel ice packs, to ensure the optimum temperature during transit. A seamless trip from us to your kitchen.