Whole Black Pudding Stick (1.36KG)
Free UK delivery on all orders over £100 (details)
- Regular price
- £4.99
- Regular price
-
£7.99 - Sale price
- £4.99
- Unit price
- per
Next day delivery available
When ordered before 12PM
Couldn't load pickup availability
Earn 25 reward points with this purchase, worth £0.05
Order within:
for delivery on:
Product Description
Product Description
Whole Bury Black Pudding Stick (1.36kg).
A full stick of award-winning black pudding from the famous Bury Black Pudding Company.
Perfect for slicing at home, frying for breakfast or portioning and freezing for later use.
Approx. 1.36kg per stick.
Delivered fresh so it can easily be cut into portions and frozen.
Cooking & Recipes
Cooking & Recipes
How to Cook Whole Black Pudding Stick
Slice about 1-2cm thick and grill, or fry for 6-8 minutes. Turning occasionally.
Storage
Storage
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients
Water, Pork Fat, Dried Pork Blood, Barley Flour, Wheat Flour (with added calcium, iron, niacin, thiamin), Pearl Barley, Oatmeal, Onion, Salt, Pork Rind, Wheat Protein, Mixed Herbs, Wheat Starch, White Pepper, Yeast Extract, Raising Agent: Ammonium Hydrogen Carbonate.
Country of Origin
GB
Nutrition
| Typical Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Energy KJ | 688kJ |
| Energy kcal | 164kcal |
| Fat | 6.77g |
| Saturates | 0g |
| Carbohydrate | 15.8g |
| Sugars | 0g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 11g |
| Salt | 1.44g |
| Iron | 17.43mg |
Share

Customers also brought
Dry Cured Streaky Bacon
- Regular price
- £3.99
- Regular price
-
- Sale price
- £3.99
- Unit price
- per


Eco Friendly Deliveries
All our products are prepared fresh by experienced butchers, and are individually packed and sealed to ensure maximum freshness. Your order is then hand picked and packed into eco-friendly, insulated packaging with wool liners and specialist gel ice packs, to ensure the optimum temperature during transit. A seamless trip from us to your kitchen.