BBQ Pork Sausage (460g)
Free UK delivery on all orders over £100 (details)
- Regular price
- £4.99
- Regular price
-
- Sale price
- £4.99
- Unit price
- per
Selling fast - less than 10 in stock!
Couldn't load pickup availability
Earn 25 reward points with this purchase, worth £0.05
Order within:
for delivery on:
Product Description
Product Description
BBQ Pork Sausages.
Six thick pork sausages made in-house using quality British pork and seasoned with a sweet, smoky barbecue spice blend with hints of chilli, paprika and garlic.
Filled into natural casings and perfect for grilling, barbecues or serving with mash.
Approx. 460g per pack.
Handmade by our butchers, so sizes may vary slightly.
Cooking & Recipes
Cooking & Recipes
How to Cook BBQ Pork Sausage
Grill, or fry for 6-8 minutes. Turning occasionally. Ensure that the centre of the deepest part of the meat is piping hot, before serving.
Storage
Storage
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients
Pork (68%), Water, Rusk (Wheat Flour, Salt), Sugar, Tomato Powder, Salt, Paprika, White Pepper, Black Pepper, Chilli Powder, Garlic Powder, Onion Powder, Preservatives (E250, E252), Antioxidant (E301).
Country of Origin
GB
Nutrition
| Typical Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Energy KJ | 836kJ |
| Energy kcal | 200kcal |
| Fat | 11.3g |
| Saturates | 3.4g |
| Carbohydrate | 13.6g |
| Sugars | 1.5g |
| Fibre | 1.1g |
| Protein | 10.5g |
| Salt | 1.1g |
Share

Customers also brought
British Pork Sausages (450g)
- Regular price
- £3.99
- Regular price
-
- Sale price
- £3.99
- Unit price
- per


Eco Friendly Deliveries
All our products are prepared fresh by experienced butchers, and are individually packed and sealed to ensure maximum freshness. Your order is then hand picked and packed into eco-friendly, insulated packaging with wool liners and specialist gel ice packs, to ensure the optimum temperature during transit. A seamless trip from us to your kitchen.