Pigs Kidneys (400g)
Free UK delivery on all orders over £100 (details)
- Regular price
- £2.59
- Regular price
-
- Sale price
- £2.59
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Earn 13 reward points with this purchase, worth £0.03
Order within:
for delivery on:
Product Description
Product Description
Fresh Pigs Kidneys (approx. 400g).
Cut from British pork and trimmed by our butchers, pigs kidneys offer rich flavour and are ideal for traditional dishes such as steak and kidney or classic kidney recipes.
Pack contains approximately 2–3 kidneys.
Hand-prepared, so weight may vary slightly.
Cooking & Recipes
Cooking & Recipes
How to Cook Pigs Kidneys
Shallow fry on a medium heat for 10-15 minutes, turning occasionally. Heat 2 tablespoons of oil in a frying pan. Remove all packaging. Slice kidneys in half lengthways and remove the white core and as many of the tubes as possible. Then Place the kidney in the pan and fry over a medium heat for around 12 minutes, turning occasionally.
Storage
Storage
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients
Pork (100%).
Country of Origin
GB
Nutrition
| Typical Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Energy KJ | 726kJ |
| Energy kcal | 173kcal |
| Fat | 7.3g |
| Saturates | 1.1g |
| Carbohydrate | <0.5g |
| Sugars | <0.5g |
| Fibre | <0.5g |
| Protein | 26.7g |
| Salt | 0.57g |
Share


Eco Friendly Deliveries
All our products are prepared fresh by experienced butchers, and are individually packed and sealed to ensure maximum freshness. Your order is then hand picked and packed into eco-friendly, insulated packaging with wool liners and specialist gel ice packs, to ensure the optimum temperature during transit. A seamless trip from us to your kitchen.