Marinated Pork Ribs (1.00KG)
Free UK delivery on all orders over £100 (details)
- Regular price
- £12.99
- Regular price
-
- Sale price
- £12.99
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Earn 65 reward points with this purchase, worth £0.13
Order within:
for delivery on:
Product Description
Product Description
Marinated Pork Ribs, ready for the grill.
Individually cut pork ribs coated in your choice of marinade and prepared for barbecue or oven cooking. Well marbled and full of flavour, they cook down beautifully to tender, sticky perfection.
Ideal for grilling, roasting or low-and-slow barbecue cooking.
Approx. 1kg per pack.
Hand-prepared, so weight may vary slightly.
Ask The Butcher
Ask The Butcher
Cooking & Recipes
Cooking & Recipes
How to Cook Marinated Pork Ribs
Remove all packaging. Oven cook at 170°C/Fan 150°C/Gas 3 in the centre of a preheated oven for 90 - 120 minutes. Finish on 190°C/Fan 170°C/Gas 5 until the ribs start to sizzle and the marinade is starting to caramelise.
Storage
Storage
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients
Pork (90%), please see specific marinades for ingredient information.
Country of Origin
GB
Nutrition
| Typical Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Energy KJ | 1113kJ |
| Energy kcal | 268.5kcal |
| Fat | 22.5g |
| Saturates | 12.6g |
| Carbohydrate | 0g |
| Sugars | 0g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 16.5g |
| Salt | 0.3g |
Share


Eco Friendly Deliveries
All our products are prepared fresh by experienced butchers, and are individually packed and sealed to ensure maximum freshness. Your order is then hand picked and packed into eco-friendly, insulated packaging with wool liners and specialist gel ice packs, to ensure the optimum temperature during transit. A seamless trip from us to your kitchen.