Barnsley Lamb Chop
Free UK delivery on all orders over £100 (details)
- Regular price
- £6.99
- Regular price
-
- Sale price
- £6.99
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Earn 35 reward points with this purchase, worth £0.07
Order within:
for delivery on:
Product Description
Product Description
A traditional Barnsley lamb chop, cut across the double loin and left on the bone.
Each chop weighs approximately 240–260g and includes both tender fillets, delivering exceptional flavour and tenderness.
A true Yorkshire favourite and a substantial, steak-like cut perfect for grilling or pan-frying.
Cooking & Recipes
Cooking & Recipes
How to Cook Barnsley Lamb Chop
Remove lamb from packaging and rest at room temperature for 10 minutes before cooking. Season and brush with a little oil.To fry: Heat a dry frying pan until very hot and cook steak for 1 minute each side, reduce to medium heat and cook for following times:
Medium: 2 minutes each side
Well done: 3 minutes each side
Allow meat to rest on a warm plate for 5 minutes
To Roast: Lightly oil the meat, season with salt and pepper, or your choice of dry rub/herbs (thyme and oregano both work well), and place in a roasting tin, and oven roast at 180°C/ Fan 160°C/ Gas 4 in the centre of a preheated oven for 25 - 30 minutes, turning halfway. Allow the meat to rest for 10 minutes before serving.
Storage
Storage
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients
Lamb (100%).
Country of Origin
GB
Nutrition
| Typical Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Energy KJ | 1014kJ |
| Energy kcal | 244kcal |
| Fat | 18.9g |
| Saturates | 9.6g |
| Carbohydrate | 0g |
| Sugars | 0g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 18.5g |
| Salt | 0.3g |
Share


Eco Friendly Deliveries
All our products are prepared fresh by experienced butchers, and are individually packed and sealed to ensure maximum freshness. Your order is then hand picked and packed into eco-friendly, insulated packaging with wool liners and specialist gel ice packs, to ensure the optimum temperature during transit. A seamless trip from us to your kitchen.