Marinated Pork Steaks (1.00KG)
Free UK delivery on all orders over £100 (details)
- Regular price
- £10.99
- Regular price
-
- Sale price
- £10.99
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Earn 55 reward points with this purchase, worth £0.11
Order within:
for delivery on:
Product Description
Product Description
Marinated Pork Loin Steaks, ready to cook.
Tender pork loin steaks coated in carefully blended marinades for bold, balanced flavour. Prepared for convenience with no unnecessary processing.
Ideal for grilling, oven roasting or barbecuing, these steaks make quick midweek meals simple without compromising on taste.
Available in selected flavours.
Hand-prepared, so weight may vary slightly.
Ask The Butcher
Ask The Butcher
Cooking & Recipes
Cooking & Recipes
How to Cook Marinated Pork Steaks
Remove all packaging. Oven roast at 200°C/Fan 180°C/Gas 6 in a preheated oven for 20 - 25 minutes. Allow steaks to rest in a warm place for 2-3 minutes before serving. Ensure that the centre of the deepest part of the meat is piping hot before serving.
Storage
Storage
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients
Pork (90%), please see specific marinades for ingredient information.
Country of Origin
British or carefully selected Spanish pork (clearly labelled on each pack).
Nutrition
| Typical Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Energy KJ | 934kJ |
| Energy kcal | 224.5kcal |
| Fat | 16.1g |
| Saturates | 5.9g |
| Carbohydrate | 0g |
| Sugars | 0g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 19.9g |
| Salt | 0.25g |
Share

Customers also brought
Gourmet Steak Burgers
- Regular price
- £8.99
- Regular price
-
- Sale price
- £8.99
- Unit price
- per


Eco Friendly Deliveries
All our products are prepared fresh by experienced butchers, and are individually packed and sealed to ensure maximum freshness. Your order is then hand picked and packed into eco-friendly, insulated packaging with wool liners and specialist gel ice packs, to ensure the optimum temperature during transit. A seamless trip from us to your kitchen.