Lamb Kebabs x 4 (380g)
Free UK delivery on all orders over £100 (details)
- Regular price
- £9.99
- Regular price
-
- Sale price
- £9.99
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Earn 50 reward points with this purchase, worth £0.10
Order within:
for delivery on:
Product Description
Product Description
Hand-prepared lamb kebabs made using diced British lamb leg.
Skewered and ready to cook, these kebabs are perfect for the BBQ, grill, or oven.
Choose them plain or add one of our bold marinades for extra flavour.
Ideal for summer gatherings or an easy midweek meal.
Cooking & Recipes
Cooking & Recipes
How to Cook Lamb Kebabs
Oven roast at 220°C/Fan 200°C/Gas 7 in the centre of a preheated oven. Cook for 20 - 25 minutes, turning occasionally. Ensure that the centre of the deepest part of the meat is piping hot, and the juices run clear. If the juices are pink continue cooking until they run clear. Remove from oven and rest for 5 - 10 minutes before serving.
Storage
Storage
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients, Origin & Nutrition
Ingredients
Lamb (90%), please see specific marinades for ingredient information.
Country of Origin
GB
Nutrition
| Typical Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Energy KJ | 413kJ |
| Energy kcal | 97kcal |
| Fat | 0.4g |
| Saturates | 0.1g |
| Carbohydrate | <0.1g |
| Sugars | 0g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 22g |
| Salt | 0.1g |
Share


Eco Friendly Deliveries
All our products are prepared fresh by experienced butchers, and are individually packed and sealed to ensure maximum freshness. Your order is then hand picked and packed into eco-friendly, insulated packaging with wool liners and specialist gel ice packs, to ensure the optimum temperature during transit. A seamless trip from us to your kitchen.